Low Fat Milk 850ml
New Park® Low fat milk a smooth, refreshing drink that provides calcium, protein, vitamin D, and more. Low fat milk supports your bones, muscles, heart, and weight. Enjoy it daily for optimal health.
Ingredients:
Low fat cow’s milk, max fat 0.05%, min non-fat solids 8.25%.
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 850g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Plastic |
| Items in Box | 4 |
| Box Weight | 3700g |
| Box Dimensions | 16x16x23cm |
| Box Packaging Material | Flexible Plastic |
| Shelf life | 6 Months |
| Storage Temperature | Keep in a cool, dry place away from direct sunlight |













