Processed Cream Cheese Squares 400g
New Park® Processed Cream Cheese Squares creamy and tasty cheese rich in cream spread in convenient portions, enjoy it on bread or crackers.
Ingredients:
Cream cheese (cream 57% fat, pasteurized milk, milk starter, microbial rennet), water, concentrated milk protein powders, milk fat, emulsifiers (E452, E339, E331), acidity regulator (E330), salt, stabilizer (E407). Fat in dry matter: 60% min.
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 400g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Carton |
| Items in Box | 16 |
| Box Weight | 8000g |
| Box Dimensions | 37.6×26.3×15.6cm |
| Box Packaging Material | Cardboard |
| Shelf life | 12 Months |
| Storage Temperature | Store at a temperature of 4-8 degrees Celsius |













