Processed Cheddar Cheese 100g
New Park® Canned Processed Cheddar Cheese a cheese that lasts longer, travels better, and melts easier, enjoy it on crackers, sandwiches, or snacks.
Ingredients:
Water, cheddar cheese, milk powder, butter, emulsifier (E339), salt, citric acid, potassium sorbate (E202), stabilizer (E407), Nisin (E234).
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 100g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Metal |
| Items in Box | 24 |
| Box Weight | 2900g |
| Box Dimensions | 31.2×23.5×7.1cm |
| Box Packaging Material | Cardboard |
| Shelf life | 4 Months |
| Storage Temperature | Store at a temperature of 2-5 degrees Celsius |













