Cooking Cream 800ml + Recipe Books as Gift
With 850ml Cooking Cream 800ml piece a free Recipe Books as Gift.
Ingredients:
Fresh cow’s milk cream, butter, skim milk powder, water, stabilizers (E410, E412), emulsifier (E471).
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 800g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Carton, Fabric, Plastic |
| Items in Box | 4 |
| Box Weight | 3500g |
| Box Dimensions | 16x16x23cm |
| Box Packaging Material | Flexible Plastic |
| Shelf life | 6 Months |
| Storage Temperature | Store at a temperature of 2-5 degrees Celsius |













