Biscuits Flavored Milk 170ml
New Park® Biscuits Flavored Milk is a delicious, creamy drink that combines the benefits of milk plus the delicious flavor of biscuits. Contains calcium, potassium, protein and vitamins to support bone, muscle and health.
Ingredients:
Full fat cow’s milk, cream, sugar,lotus flavor, natural caramel color.
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 170g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Plastic |
| Items in Box | 24 |
| Box Weight | 4700g |
| Box Dimensions | 33×21.5x13cm |
| Box Packaging Material | Cardboard, Flexible Plastic |
| Shelf life | 6 Months |
| Storage Temperature | Keep in a cool, dry place away from direct sunlight |













