2 Creamy Cheese 350g + 1 as Gift
2 Pieces of Creamy Cheese + 1 free extra piece in cardboard packaging
Ingredients:
water, skimmed milk powder, butter, kashkaval cheese, cheddar cheese, salt, rennet, stabilizer (E407), emulsifier (471).
Nutrition Facts
8 servings per container
Serving size
2/3 cup (55g)
Calories
per serving
230
Amount/serving
% Daily Value *
Total Fat 8g
10%
Saturated Fat 1g
5%
Trans Fat 0g
Cholesterol 0mg
0%
Sodium 160mg
7%
Amount/serving
% Daily Value *
Total Carbohydrate 37g
13%
Dietary Fiber 4g
14%
Total Sugars 12g
includes 10g Added Sugars
20%
Protein 3g
Vitamin D 2mcg 10% • Calcium 260mg 20% • Iron 8mg 45% • Potassium 235mg 6% • Thiamin 15% • Riboflavin 8% • Niacin 10% • Vitamin B6 0.4mg 25%
Additional information
| Item Weight | 1050g |
|---|---|
| Item Packaging Material | Plastic |
| Items in Box | 6 |
| Box Weight | 6600g |
| Box Dimensions | 50.5×23.5x25cm |
| Box Packaging Material | Cardboard |
| Shelf life | 9 Months |
| Storage Temperature | Keep in a cool, dry place away from direct sunlight |













